florbal 15.12.2016

Florbalová reprezentácia aj s hráčmi AS deviata na svete

Slovenská florbalová reprezentácia obsadila na nedávno skončený majstrovstvách sveta v lotyšskej Rige solídne deviate miesto. Aj s pomocou trojica hráčov FBK AS Trenčín Juraja Matejku, Dominika Tureka a Petra Heleša sa umiestnila hneď za elitnou svetovou osmičkou. Na prielom medzi najlepšie tímy sveta chýbal len kúsok povestného šťastia.

Turnaj sa pre Slovákov začal v C-skupine duelom proti Poľsku, ktoré dokázali v príprave pravidelne zdolávať. Húževnatý súper našim dlho vzdoroval a nebol ďaleko od senzácie. Tú ale Slováci nepripustili. V dôležitom otváracom stretnutí šampionátu vyhrali 6:4. V prvej formácii sa predstavili obaja hráči AS Trenčín Peter Heleš a Juraj Matejka. Jurajovi sa podarilo streliť krásny gól z nájazdu, ktorý sa stal okamžite hitom šampionátu. V bránke dostal priestor Dominik Turek a s dvadsiatimi úspešnými zákrokmi sa prezentoval veľmi solídnym výkonom.

V druhom stretnutí proti outsiderovi skupiny Austrálii dostali možnosť zahrať si aj náhradníci. Slováci v značne pozmenenej zostave zdolali „protinožcov“ bez väčších problémov 12:2. Matejka a Heleš nastúpili v prvom útoku. Jurajovi sa podarilo prihrať na gól Grlického a stihol byť dvakrát vylúčený. Turek v bránke prenechal miesto Mazákovi.

V stretnutí proti silnému Dánsku sa stretli dva dovtedy nezdolané tímy a rozhodovalo sa o tom, kto skončí v skupine na prvom mieste. Dáni sa na Slovákov pripravili dokonale a až do záveru tretej tretiny im nedovolili skórovať. Skvelého brankára Dánska sa našim podarilo prekonať až tesne pred koncom stretnutia. Řezaninovi prihral Juraj Matejka. Turek v bránke predviedol 14 úspešných zákrokov. Peter Heleš aj Juraj Matejka sa predstavili v prvom útoku. Výsledok 2:5 odsunul Slovákov na druhé miesto v skupine, čo znamenalo osemfinálový zápas proti Nórsku.

Zápas, ktorý mal rozhodovať o (ne)úspechu slovenskej výpravy v Lotyšsku bol už štvrtým zápasom za štyri dni pre družinu Petra Koutného. V bránke sa prekvapivo predstavil Mazák a na krídle k Jurajovi Matejkovi pribudol Gál miesto Petra Heleša. Taktický zápas plný vyčkávania na chybu súpera sa skončil najtesnejšou prehrou Slovenska 3:4. V záverečnej hre bez brankára trafil Kubovič žrď nórskej brány. Prehra odsunula Slovákov do boja v skupine o deviate až dvanáste miesto.

V ceste za deviatym miestom na šampionáte stáli našim najskôr Američania. Nevyspytateľný súper, ktorý Slovákov pred dvomi rokmi dokázal na majstrovstvách sveta zdolať, odišiel tentokrát porazený. Do bránky slovenského tímu sa vrátil Turek, ktorý Američanom dovolil skórovať len trikrát. Matejka a Heleš sa presadiť nedokázali. Duel sa skončil víťazstvom Slovenska 7:3.

Posledný zápas na šampionáte odohrali Slováci symbolicky proti domácim Lotyšom. Stretnutie sledovalo 1889 divákov. Na lavičke zostali Turek a Heleš. Matejka hrajúci celý turnaj centra prvej formácie sa nedokázal presadiť. Slováci v stretnutí dvakrát prehrávali o dva góly, no napriek tomu dokázali stretnutie dotiahnuť do predĺženia, ktoré rozhodol Michal Dudovič. Slovákom tak vystrelil deviate miesto a umlčal naplnenú Riga arénu.

Chalani odohrali šesť zápasov za sedem dní. Štyri z nich dokázali vyhrať a dva prehrali. Či bol tento šampionát úspešný alebo neúspešný, ako sa dá pripraviť na takúto porciu zápasov a aké pocity si z Lotyšska odnáša Juraj Matejka čítajte v nasledujúcich riadkoch.

Deviate miesto na svete je skvelý výsledok. S akým cieľom ste vstupovali do šampionátu?

„Cieľ bol jasný, štvrťfinále. Vedeli sme, že v prípade postupu zo skupiny budeme mať veľmi ťažkých súperov, aj napriek tomu sme si stanovili takýto cieľ.“

Dá sa deviate miesto považovať za úspech?

„Čo sa týka samotného umiestnenia, nemôžeme hovoriť o úspechu. Nemôžeme ale hovoriť ani o neúspechu. Dá sa povedať, že sme nesplnili stanovený cieľ. Za veľký úspech by som považoval predvedenú hru. Hrali sme veľmi dobré zápasy s družstvami, s ktorými sme doteraz prehrávali rozdielom triedy. To je veľkým plusom.“

V rozhodujúcom zápase proti Nórsku ste prehrali o gól. Čo by si s odstupom času spravil inak, lepšie?

„Hra bola perfektná, veľmi náročná na fyzickú kondíciu, pozornosť a sústredenie. Boli sme veľmi nabudení, podali sme perfektný kolektívny výkon. Každou zblokovanou strelou, alebo prihrávkou sme sa dokázali viac a viac povzbudiť. Toto som doposiaľ nezažil. Čo by som z môjho pohľadu spravil inak? Asi štyri minúty pred koncom osemfinále proti Nórsku som sa ocitol sám pred bránou. Teraz by som určite vystreli hneď z prvej. Snažil som sa vylepšiť si pozíciu, ale obranca mi strelu zablokoval...“

Šesť zápasov za sedem dní je skutočne slušná porcia. Ako sa telo dokáže vyrovnať s takýmto náporom? Čo je potrebné robiť, aby to športovec zvládol?

„Bolo to naozaj namáhavé. Záťaž bola obrovská. Zvládli sme to aj vďaka našim masérom a fyzioterapeutom Majke a Dušanovi, ktorým patrí veľká vďaka.“

Celý turnaj si nastupoval ako center prvej formácie. Čakal si pred šampionátom, že ti tréner zverí tak dôležitú úlohu?

„Nie. K reprezentácii som sa pripojil na poslednú chvíľu. Takúto porciu som určite nečakal. Trénerovi som samozrejme vďačný za prejavenú dôveru. Snažil som sa mu ju splatiť na ihrisku.“

Autor: pk
Rozpis zápasov
4:1 Linz
Prípravný, 18.7.2024
Galatasaray SK - AS Trenčín
18:00
NIKÉ LIGA, 1. kolo, 28.7.2024
FC Spartak Trnava - AS Trenčín
Facebook

Prečítajte si tiež

archív novinek
Fotogalérie 20.7.2024

Fotogaléria | Stretnutie prípravy proti Galatasaray SK

Fotogaléria z prípravného zápasu proti Galatasaray SK.

ASTV 19.7.2024

ASTV | Zostrih z prípravného zápasu proti Galatasaray SK

ASTV vám prináša zostrih z prípravného stretnutia proti Galatasaray SK (1:4).

A-tím 19.7.2024

Gajdoš | Prvý polčas sme boli viac ako vyrovnaným tímom

S tureckým Galatasaray SK zaznamenal náš tím prehru 1:4. Aj napriek sile súpera sme...

A-tím 19.7.2024

Bariš | Predvedená hra nás teší

V generálke pred blížiacou sa sezónou sme si zmerali sily s aktuálnym tureckým majstrom Galatasaray SK. Aj...

Tipsport SK  macron
 Fitshape  vanStyn  Mesto Trenčín
 Mercedes Benz  Heineken  Smoker  slovlak  mattoni  monolit  aarsleff  msport  laugaricio  bahis sitesi  magnus  TSS Group  ramirent  keraming  Jaaa