Aktuálne 16.11.2018

Reakcia AS Trenčín na návrh smernice o infraštruktúre štadiónov 2022

Futbalové hnutie odštartovalo na základe návrhu novej smernice týkajúcej sa infraštruktúry štadiónov od roku 2022 diskusiu. Tá sa takmer výhradne týka typu hracej plochy. V prípade schválenia novej smernice sa zakazujú hrať súťaže Fortuna ligy a II. ligy na hracej ploche pokrytej umelým trávnikom. My vám prinášame stanovisko, ktoré sme ako klub poskytli zodpovedným orgánom.

Futbalový klub AS Trenčín vyjadril nesúhlas s návrhom článku č. 24 v rámci navrhovanej smernice. V prvom rade nerozumieme dôvodu obmedzenia okolností, ktoré sú v súťažiach organizovaných UEFA a FIFA akceptované.

Kluby v poslednom období vynaložili nemalé finančné prostriedky spojené s inštaláciou umelej trávy a osadením podložia s vykurovacím systémom. Tým naplnili smernicu platnú pre najbližšie obdobie. Povinnosťou bolo splniť prísne kritéria UEFA a „FIFA Quality Pro“ pre samotné trávniky. Pre klub AS Trenčín by finančná náročnosť výmeny trávnika, vyhrievania a celého podkladu výrazne navýšila finančný rozpočet plánu výstavby nového futbalového štadióna.

Umelý trávnik na hlavnej hracej ploche poskytuje neopakovateľnú možnosť našim mládežníckym tímom odohrať svoje zápasy na hlavnom štadióne. Vyťaženosť hlavnej plochy tak nie je obmedzená len na občasné tréningy a zápasy prvého mužstva. Umelý trávnik poskytuje za každých poveternostných podmienok kvalitný herný terén, ktorý je nosný pre atraktivitu a plynulosť hry. Preto je pre nás témou diskusie najmä stráženie kvality umelej hernej plochy spĺňajúcej najprísnejšie podmienky FIFA a UEFA.

Tak ako sme povedali, športové hľadisko je nezanedbateľné pri samotných zápasoch A-mužstva, ale taktiež mládežníckych tímov. Iba kvalitná hracia plocha prispieva k rozvoju hráčov v zápasových podmienkach. Práve tie sú nosné pri raste individualít. Toto tvrdenie nespochybniteľne potvrdzujú aj fakty. Iba kvalitné tréningové a zápasové plochy umožňujú rásť platným členom reprezentačných tímov Slovenska.

Neakceptujeme, aby administratívne rozhodnutie zaviazalo majiteľov klubov takýmto záväzkom. Tí investujú nemalé prostriedky do futbalu. Patrí do toho aj posun v rámci infraštruktúry. Jedným z príkladov je zázemie našej akadémie. Na Slovensku sú napriek všetkému stále veľmi obmedzené infraštrukturálne podmienky.

Návrh tohto rozhodnutia nepodlieha realite a finančným možnostiam štyroch pätín klubov na Slovensku. Táto téma si vyžaduje širšiu diskusiu o to viac, že sú do toho zaangažované aj mužstvá z druhej najvyššej súťaže. Strategické rozhodnutia musia podliehať slovenskej realite a poveternostným podmienkam v našej krajine. Emocionálne prispôsobovanie sa okolitým krajinám, kde je postavenie futbalu ako športu a zdroje jeho financovania v úplnej inej rovine, je neracionálne a amatérske.

Autor: astn
Rozpis zápasov
 
Prípravný, 26.6.2021
MFK Karviná - AS Trenčín
Facebook

Prečítajte si tiež

archív novinek
ASTV 20.6.2021

Coffee Sheep Halftime | Kadák zaútočil na všetkých troch frontoch

Hráči prvého mužstva dostali trikrát dvanásť sekúnd, aby vymenovali čo...

ASTV 18.6.2021

ASTV | Prvý tréning letnej prípravy objektívom kamery klubovej televízie

ASTV vám prináša pohľad na prvý tréning letnej prípravy objektívom...

A-tím 17.6.2021

Fortuna liga | Sezónu odštartujeme televíznym zápasom v piatok 23. júla

Nadchádzajúci ročník Fortuna ligy odštartuje televízny zápas zo...

ASTV 17.6.2021

Coffee Sheep Halftime | Rozbehnutý Križan sa zasekol na realizačnom tíme

ASTV pripravila v závere minulého roka dve série krátkych videí o...

orion tip  macron
 Fitshape  vanStyn  Mesto Trenčín
 Mercedes Benz  zlaty bazant  Smoker  SWAN  slovlak  aarsleff  mattoni  termomont  monolit  jaaa betonic  terajsok