Aktuálne 16.11.2018

Reakcia AS Trenčín na návrh smernice o infraštruktúre štadiónov 2022

Futbalové hnutie odštartovalo na základe návrhu novej smernice týkajúcej sa infraštruktúry štadiónov od roku 2022 diskusiu. Tá sa takmer výhradne týka typu hracej plochy. V prípade schválenia novej smernice sa zakazujú hrať súťaže Fortuna ligy a II. ligy na hracej ploche pokrytej umelým trávnikom. My vám prinášame stanovisko, ktoré sme ako klub poskytli zodpovedným orgánom.

Futbalový klub AS Trenčín vyjadril nesúhlas s návrhom článku č. 24 v rámci navrhovanej smernice. V prvom rade nerozumieme dôvodu obmedzenia okolností, ktoré sú v súťažiach organizovaných UEFA a FIFA akceptované.

Kluby v poslednom období vynaložili nemalé finančné prostriedky spojené s inštaláciou umelej trávy a osadením podložia s vykurovacím systémom. Tým naplnili smernicu platnú pre najbližšie obdobie. Povinnosťou bolo splniť prísne kritéria UEFA a „FIFA Quality Pro“ pre samotné trávniky. Pre klub AS Trenčín by finančná náročnosť výmeny trávnika, vyhrievania a celého podkladu výrazne navýšila finančný rozpočet plánu výstavby nového futbalového štadióna.

Umelý trávnik na hlavnej hracej ploche poskytuje neopakovateľnú možnosť našim mládežníckym tímom odohrať svoje zápasy na hlavnom štadióne. Vyťaženosť hlavnej plochy tak nie je obmedzená len na občasné tréningy a zápasy prvého mužstva. Umelý trávnik poskytuje za každých poveternostných podmienok kvalitný herný terén, ktorý je nosný pre atraktivitu a plynulosť hry. Preto je pre nás témou diskusie najmä stráženie kvality umelej hernej plochy spĺňajúcej najprísnejšie podmienky FIFA a UEFA.

Tak ako sme povedali, športové hľadisko je nezanedbateľné pri samotných zápasoch A-mužstva, ale taktiež mládežníckych tímov. Iba kvalitná hracia plocha prispieva k rozvoju hráčov v zápasových podmienkach. Práve tie sú nosné pri raste individualít. Toto tvrdenie nespochybniteľne potvrdzujú aj fakty. Iba kvalitné tréningové a zápasové plochy umožňujú rásť platným členom reprezentačných tímov Slovenska.

Neakceptujeme, aby administratívne rozhodnutie zaviazalo majiteľov klubov takýmto záväzkom. Tí investujú nemalé prostriedky do futbalu. Patrí do toho aj posun v rámci infraštruktúry. Jedným z príkladov je zázemie našej akadémie. Na Slovensku sú napriek všetkému stále veľmi obmedzené infraštrukturálne podmienky.

Návrh tohto rozhodnutia nepodlieha realite a finančným možnostiam štyroch pätín klubov na Slovensku. Táto téma si vyžaduje širšiu diskusiu o to viac, že sú do toho zaangažované aj mužstvá z druhej najvyššej súťaže. Strategické rozhodnutia musia podliehať slovenskej realite a poveternostným podmienkam v našej krajine. Emocionálne prispôsobovanie sa okolitým krajinám, kde je postavenie futbalu ako športu a zdroje jeho financovania v úplnej inej rovine, je neracionálne a amatérske.

Autor: astn
Rozpis zápasov
Fortuna liga, nadstavba 9, 14.5.2022
FK Senica - AS Trenčín
17:00
Fortuna liga, nadstavba 10, 21.5.2022
AS Trenčín - MFK Zemplín Michalovce
Facebook

Prečítajte si tiež

archív novinek
Fanúšikovia 18.5.2022

Fanúšikovia | Návod ako naložiť s kreditom vo vernostnom programe po skončení sezóny

Už počas nasledujúceho víkendu odohráme posledný domáci...

Fanúšikovia 16.5.2022

Fanúšikovia | Vstupenky na Michalovce v predaji

Prinášame vám informácie o predaji vstupeniek na posledný zápas nadstavby Fortuna ligy proti...

ASTV 15.5.2022

Tučný | Cieľom však bolo dobre sa pripraviť na baráž

Už pred úvodným hvizdom zápasu na ihrisku skúšaného FK Senica bolo rozhodnuté, že tím...

ASTV 15.5.2022

ASTV | Zostrih zo zápasu Fortuna ligy proti FK Senica

ASTV vám prináša zostrih zo stretnutia 9. kola skupiny o udržanie sa vo Fortuna lige...

Tipsport SK  macron
 Fitshape  vanStyn  Mesto Trenčín
 Mercedes Benz  zlaty bazant  Smoker  SWAN  slovlak  mattoni  monolit  jaaa higa  agel