Aktuálne 16.11.2018

Reakcia AS Trenčín na návrh smernice o infraštruktúre štadiónov 2022

Futbalové hnutie odštartovalo na základe návrhu novej smernice týkajúcej sa infraštruktúry štadiónov od roku 2022 diskusiu. Tá sa takmer výhradne týka typu hracej plochy. V prípade schválenia novej smernice sa zakazujú hrať súťaže Fortuna ligy a II. ligy na hracej ploche pokrytej umelým trávnikom. My vám prinášame stanovisko, ktoré sme ako klub poskytli zodpovedným orgánom.

Futbalový klub AS Trenčín vyjadril nesúhlas s návrhom článku č. 24 v rámci navrhovanej smernice. V prvom rade nerozumieme dôvodu obmedzenia okolností, ktoré sú v súťažiach organizovaných UEFA a FIFA akceptované.

Kluby v poslednom období vynaložili nemalé finančné prostriedky spojené s inštaláciou umelej trávy a osadením podložia s vykurovacím systémom. Tým naplnili smernicu platnú pre najbližšie obdobie. Povinnosťou bolo splniť prísne kritéria UEFA a „FIFA Quality Pro“ pre samotné trávniky. Pre klub AS Trenčín by finančná náročnosť výmeny trávnika, vyhrievania a celého podkladu výrazne navýšila finančný rozpočet plánu výstavby nového futbalového štadióna.

Umelý trávnik na hlavnej hracej ploche poskytuje neopakovateľnú možnosť našim mládežníckym tímom odohrať svoje zápasy na hlavnom štadióne. Vyťaženosť hlavnej plochy tak nie je obmedzená len na občasné tréningy a zápasy prvého mužstva. Umelý trávnik poskytuje za každých poveternostných podmienok kvalitný herný terén, ktorý je nosný pre atraktivitu a plynulosť hry. Preto je pre nás témou diskusie najmä stráženie kvality umelej hernej plochy spĺňajúcej najprísnejšie podmienky FIFA a UEFA.

Tak ako sme povedali, športové hľadisko je nezanedbateľné pri samotných zápasoch A-mužstva, ale taktiež mládežníckych tímov. Iba kvalitná hracia plocha prispieva k rozvoju hráčov v zápasových podmienkach. Práve tie sú nosné pri raste individualít. Toto tvrdenie nespochybniteľne potvrdzujú aj fakty. Iba kvalitné tréningové a zápasové plochy umožňujú rásť platným členom reprezentačných tímov Slovenska.

Neakceptujeme, aby administratívne rozhodnutie zaviazalo majiteľov klubov takýmto záväzkom. Tí investujú nemalé prostriedky do futbalu. Patrí do toho aj posun v rámci infraštruktúry. Jedným z príkladov je zázemie našej akadémie. Na Slovensku sú napriek všetkému stále veľmi obmedzené infraštrukturálne podmienky.

Návrh tohto rozhodnutia nepodlieha realite a finančným možnostiam štyroch pätín klubov na Slovensku. Táto téma si vyžaduje širšiu diskusiu o to viac, že sú do toho zaangažované aj mužstvá z druhej najvyššej súťaže. Strategické rozhodnutia musia podliehať slovenskej realite a poveternostným podmienkam v našej krajine. Emocionálne prispôsobovanie sa okolitým krajinám, kde je postavenie futbalu ako športu a zdroje jeho financovania v úplnej inej rovine, je neracionálne a amatérske.

Autor: astn
Rozpis zápasov
18:00 Žilina
Fortuna liga, 3. kolo, 15.8.2020
AS Trenčín - MŠK Žilina
1:1 Žilina
Fortuna liga, 2. kolo, 12.8.2020
AS Trenčín - FC ViOn Zlaté Moravce
Facebook

Prečítajte si tiež

archív novinek
ASTV 13.8.2020

ASTV | Zostrih zo zápasu Fortuna ligy proti Zlatým Moravciam

ASTV vám prináša zostrih zo stretnutia 2. kola základnej časti Fortuna ligy...

Aktuálne 13.8.2020

Klub | Stanovisko k dnešnému hlasovaniu o prevode pozemkov pod štadiónom

Ďakujeme za ústretový krok voči nášmu klubu. Mestskí poslanci touto...

A-tím 13.8.2020

Kadák | Možno nám chýbalo trochu šťastia, možno viac rozvahy

Tréner Stijn Vreven poďakoval po zápase proti Zlatým Moravciam za výkon, ale aj...

ASTV 13.8.2020

ASTV | Tlačová konferencia po zápase proti Zlatým Moravciam

ASTV vám prináša tlačovú konferenciu po zápase Fortuna ligy proti FC ViOn Zlaté...

orion tip adidas
 Fitshape  vanStyn  Mesto Trenčín  Edart
 Mercedes Benz  Krusovice  Smoker  SWAN  slovlak