Sieň slávy 19.11.2018

Sieň slávy | Do Siene slávy vstúpili Bartovič, Macháč a Hojsík

Novými členmi Siene slávy trenčianskeho futbalu (SSTnF) sa počas uplynulého víkendu stali Dušan Bartovič, Jaroslav Macháč a Štefan Hojsík. Už piaty slávnostný inauguračný večer sa uskutočnil v sobotu v spolupráci SSTnF, klubu AS Trenčín a Trenčianskeho samosprávneho kraja v priestoroch kasární Trenčianskeho hradu.

SSTnF ožila pred štyrmi rokmi pri príležitosti 110 rokov futbalu pod Čákovým hradom. Dnes má sedemnásť inaugurovaných členov. Šestnásť osobností doplňuje tím historicky prvých futbalových majstrov vo farbách Trenčína zo sezóny 2014/2015.

Dušan Bartovič vynikal najmä presnými pasmi a streľbou z diaľky. Dvere do prvého mužstva mu po návrate z vojenčiny otvoril Michal Vičan. Legendárny tréner mal nos na novú zálohu v zložení Mojžiš – Bartovič pri rozostavení 4-2-4. Súbežne s raketovým vzostupom v prvoligovom drese sa výrazne podpísal aj pod spanilú jazdu Jednoty Trenčín v Stredoeurópskom pohári. Účastník olympiády v Mexiku 1968 má na svojom konte šesť zápasov v olympijskom výbere aj dva štarty za československé A-mužstvo. Zaznamenal ich v októbri 1970 v Prahe proti Fínsku a Poľsku. Za Jednotu Trenčín odohral v I. lige 146 zápasov a strelil 17 gólov.

Jaroslav Macháč priviedol Jednotu Trenčín späť medzi československú elitu v lete 1975. Počas nasledujúcich dvoch sezón odchytal kompletnú zápasovú minutáž. Redakcia týždenníka Gól ho zaradila do jedenástky ročníka 1976/1977. V marci 1978 si so spoluhráčmi siahol na jedinú trofej Jednoty v konkurencii najsilnejších mužstiev v republike. Radoval sa po finále Slovenského pohára, v ktorom Trenčania senzačne zdolali Slovan Bratislava s piatimi majstrami Európy z Belehradu na súpiske. V najvyššej československej súťaži odchytal 132 zápasov. Jeho futbalový príbeh sa končí trénerskou kapitolou pod hradom Matúša Čáka, kde jeho rukami prešiel nejeden brankársky talent vrátane Martina Lipčáka, Kamila Čontofalského, Tomáša Belica, Miloša Volešáka a mnohých ďalších.

Štefan Hojsík prišiel do trenčianskej Odevy krátko pred zlúčením s TTS Trenčín z prvoligových Pardubíc. Vysoký stopér doviedol Jednotu Trenčín ako kapitán k postupu do československej ligy a v ročníku 1962/1963 aj k druhému miestu za Duklou Praha. V strede obrany nechýbal ani pri premiérovom štarte Trenčína v pohárovej Európe proti Polonii Bytom. Na medzinárodnej scéne si mimoriadne úspešne počínal v roku 1966, keď so spoluhráčmi dokráčal až do finále Stredoeurópskeho pohára vo Florencii. Jednota Trenčín vďaka jeho dvom gólom vyradila v 1. kole súťaže Admiru Viedeň. Bol súčasťou všetkých expedícií Trenčanov po exotických destináciách. S kapitánskou páskou na rukáve viedol tím počas turné v Strednej Amerike a Južnej Amerike. Bol aj pri historickom víťazstve nad brazílskym Flamengom. Dlhé roky bol členom legendárnej trenčianskej obrany Schwarcz, Pokorný, Hojsík, Čemez. V meste pod hradom Matúša Čáka pôsobil aj po návrate klubu do prvej ligy na jar roku 1975. Po úspešnom pôsobení vo farbách TJ Gottwaldov, ktorému pomohol k triumfu v Československom pohári, robil asistenta trénerom Štefanovi Čambalovi, Jánovi Huckovi a Teodorovi Reimannovi. Následne viedol tím ako hlavný tréner. V najvyššej súťaži odohral za Trenčín deväť sezón. Na svojom konte má 253 prvoligových štartov a 26 gólov.

O nominácii členov do SSTnF rozhoduje päťčlenná komisia, ktorá stála pri jej zrode. Jej predsedom je bývalý prezident klubu Ozeta Dukla Trenčín Pavol Hozlár. Súčasný klub zastupuje generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček, históriu futbalu pod Čákovým hradom slovenská trénerská legenda Jozef Jankech, František Koronczi a autor knihy k 110 rokom futbalu a futbalový bádateľ Jozef Hankoci.

Fotogaléria

               
 
Autor: sstnf
Rozpis zápasov
Slovnaft Cup, Slovnaft Cup, 27.9.2023
OK Častkovce - AS Trenčín
18:00 Štadión Sihoť
NIKÉ LIGA, 9. kolo, 30.9.2023
AS Trenčín - MFK Dukla Banská Bystrica
Facebook

Prečítajte si tiež

archív novinek
ASTV 28.9.2023

ASTV | Zostrih zo zápasu Slovnaft cupu proti OK Častkovce

ASTV vám prináša zostrih zo zápasu Slovnaft cupu proti OK Častkovce.

ASTV 28.9.2023

Skovajsa | Záver stretnutia sme si skomplikovali inkasovaným gólom

Náš tím zvíťazil v 3. kole slovenského pohára na trávniku OK Častkovce...

A-tím 27.9.2023

SC | Napriek dramatickému záveru zápas v Častkovciach pod kontrolou

Zverenci trénera Iliju Stolicu postúpili do ďalšieho kola Slovnaft Cupu....

A-tím 27.9.2023

NAŽIVO | Záznam zápasu Slovnaft Cupu proti OK Častkovce

Futbalnet TV vám prináša záznam zápasu Slovnaft Cupu proti OK Častkovce (2:1).

Tipsport SK  macron
 Fitshape  vanStyn  Mesto Trenčín
 Mercedes Benz  www.avetec.org  Smoker  SWAN  slovlak  mattoni  monolit  jaaa aarsleff  msport  laugaricio