Aktuality - archiv 7.9.2007

Peter Ančic – Víkendový rozhovor

Ančič: "Máme mladé mužstvo, musíme byť trpezliví."

Ako hodnotíte doterajšie účinkovanie Trenčína v aktuálnom ročníku?

Už pred sezónou sme si boli vedomí situácie v našom tíme. Vedeli sme, že budeme hrať s veľmi mladučkým tímom. Bývalí dorastenci dostali vynikajúcu príležitosť predviesť, čo sa v nich skrýva. Určite disponujú veľkým potenciálom. Som veľmi rád, že pracujeme s takým mladým mužstvom. Zároveň ale musím zdôrazniť, že pri súčasnom stave musíme byť trpezliví. Z neskúseného mužstva sa nestane kvalitný tím z večera na ráno. Kým sa tak stane, čaká nás ešte veľa tvrdej roboty. Chlapci musia nájsť sebavedomie a zobrať si zodpovednosť na vlastné ramená. 

Pre mladých hráčov je typická nevyrovnanosť výkonov. Presvedčili nás o tom Hlohovský, Gergel i Čögley. Po dobrých zápasoch nasledovalo sklamanie. Čím si to vysvetľujete?

Je to v hlavách. Spomínal som, že hráči sa musia naučiť vziať si na seba bremeno zodpovednosti. To chvíľu potrvá. Úlohou trénerov je dávať im tú zodpovednosť postupne. Je nemysliteľné, aby sa 18 – 19 roční mládenci stávali lídrami mužstva. Najskôr sa musia stať jeho súčasťou. Ich mladosť a hravosť v kombinácii so skúsenosťami môžu priniesť zaujímavý mix. 

Vplýva na mladých hráčov aj postavenie v tabuľke?

Bohužiaľ, bodov na viac zatiaľ nemáme. Počítali sme s tým, že v tejto fáze súťaže ich budeme mať o niečo viac. Aj tento fakt môže mať vplyv na psychiku mladých hráčov. Zatiaľ sa s daným stavom nedokážu vyrovnávať. Úlohou trénerov je hľadať cesty ako ich oslobodiť od zvyšujúceho sa tlaku. Chceme aby sa zamestnávali iba futbalom a nie myšlienkami spojenými s umiestnením v tabuľke. Chlapcom verím. Pamätám sa na svoje seniorské začiatky. Hral som oslobodený od najrôznejších vplyvov. Zaujímal ma iba futbal. Podľa mňa som odohral najkvalitnejšie sezóny, keď som mal 20-22 rokov.  

Ste známy ako veľký motivátor. V minulosti ste takmer zachránili beznádejný Púchov. Neskôr ste so Šaľou dosiahli historický úspech. Prenášate svoju bojovnú náladu aj na hráčov Trenčína?

Patrím medzi trénerov, ktorí dokážu pracovať do úplného vyčerpania. Všade, kde som bol, som sa snažil dvíhať nastavenú latku vyššie. Svojmu cieľu som obetoval absolútne všetko. Po takomto náročnom období prichádza zákonite pauza, slúžiaca na čerpanie nových síl. Moje aktuálne pôsobenie v Trenčíne za také považujem. Zodpovednosť leží na ramenách hlavného trénera. On prináša kreativitu. Mojou úlohou je plniť jeho rozhodnutia a úlohy. Priznám sa, občas medzi nami viazne komunikácia. On hovorí anglicky, ja zasa nemecky. Postupne si na túto úlohu zvykáme. Intenzívne sa dokonca venujem zdokonaľovaniu angličtiny. Aj preto ma mrzí fakt, že v minulosti sa v médiách objavili skreslené informácie o našom vzájomnom vzťahu. Obaja sme profesionáli. Úspechy AS sú našou prioritou. 

Aké sú Vaše kompetencie asistenta?

Túto funkciu som vykonával aj za trénera Hudeca. Vtedy bolo mojou parketou sledovanie súpera. Následne som mal počas tréningov dostatočný priestor, aby som na základe získaných informácii mužstvo pripravil. V súčasnosti robím všetko pre to, aby mi túto kompetenciu venoval aj Rob McDonald. Snažím sa presvedčiť ho, ale ako som už povedal, jazyková bariéra je trošku proti mne. Napriek tomu som už v niektorých otázkach hlavného trénera ovplyvnil. Pristúpil na môj návrh hrať v niektorých zápasoch s dvoma defenzívnymi záložníkmi. Tento model sa mi v Šali veľmi osvedčil. 

Rob McDonald priniesol do tréningového procesu množstvo noviniek. Ako sa Vám pozdávajú?

Je to progresívny typ trénera. Má vynikajúce technické cvičenia. Ovláda aj širokú škálu prípravných hier. Myslím si, že spolupráca s ním je pre mňa v mnohých veciach poučná. 

Ako vnímate aktuálnu silu AS Trenčín?

Neklamme sa navzájom. Máme veľmi mladé mužstvo. Hráči sú nevyspytateľní. Na Slovane zahrali vynikajúci druhý polčas, neskôr s Trnavou nepochopiteľne zaváhali a prakticky zadarmo odovzdali body. Toto mužstvo má svoju kvalitu, ale ešte mu nejaký čas potrvá, kým začne mútiť vodu na popredných pozíciách. Hráči i fanúšikovia musia byť trpezliví.

Autor: MS
Rozpis zápasov
4:0 Praha
Prípravný, 14.7.2024
Bohemians 1905 Praha - AS Trenčín
19:30 Linz
Prípravný, 18.7.2024
Galatasaray SK - AS Trenčín
Facebook

Prečítajte si tiež

archív novinek
Fotogalérie 15.7.2024

Fotogaléria | Stretnutie prípravy proti Bohemians Praha 1905

Fotogaléria z prípravného zápasu proti Bohemians Praha 1905.

ASTV 15.7.2024

ASTV | Zostrih z prípravného zápasu proti Bohemias Praha 1905

ASTV vám prináša zostrih z prípravného stretnutia proti Bohemians Praha 1905...

A-tím 14.7.2024

Kmeť | Prehrali sme po vlastných chybách

V zápase s českým prvoligistom Bohemians 1905 Praha sme zaznamenali vysokú prehru 0:4. Náš tím...

A-tím 14.7.2024

Príprava | Vysoká prehra bez vsieteného gólu s pražskými Bohemians

Náš tím zaznamenal v prípravnom zápase v rámci letného sústredenia...

Tipsport SK  macron
 Fitshape  vanStyn  Mesto Trenčín
 Mercedes Benz  Heineken  Smoker  slovlak  mattoni  monolit  aarsleff  msport  laugaricio  bahis sitesi  magnus  TSS Group  ramirent  keraming  Jaaa