Aktuality - archiv 4.2.2010

Futbalisti AS absolvovali školenie o nových trendoch rozhodovania

Martin Ševela: "Mladí by mali nechať debaty s rozhodcami na nás."

Súčasťou prípravy futbalistov AS Trenčín na nadchádzajúcu jar je aj séria teoretických hodín. Na jednej z nich sa zverenci Adriána Guľu podrobne zoznámili s novinkami v rozhodovaní zápasov. O nových trendoch posudzovania niektorých situácií informoval našich hráčov skúsený slovenský rozhodca Miroslav Jaška.

Dlhoročný arbiter bol okrem mnohých osobných skúseností vyzbrojený aj špeciálnym DVD, ktoré vypracovala FIFA ako výučbový materiál pre rozhodcov. „Veľmi podrobne sú tam vykreslené rôzne situácie. Napríklad, po ktorých zákrokoch má hráč dostať červenú kartu. Chalanom som ukázal niekoľko príkladov hrubého nešportového správania. Boli tam úmyselné údery, či hrubé fauly mierené na nohu bez možnosti zasiahnuť loptu,“ rozhovoril sa rozhodca. V ďalšej fáze ukázal na konkrétnych príkladoch posudzovanie ofsajdových situácií. „U asistentov platí pravidlo – čakaj a pozeraj. Znamená to vyčkať a zareagovať, až keď je zjavné, ktorý hráč zahrá s loptou. Či ten, ktorý bol v postavení mimo hry a tým že sa dotkol lopty stal sa hráčom mimo hry, alebo ten čo nabiehal z dovoleného postavenia. Asistenti by skrátka mali čakať s verdiktom do poslednej chvíle,“ opísal neľahkú úlohu asistentov Jaška.

Prednáška mala v kabíne veľký ohlas. Hráči nové informácie doslova hltali. „Najviac sme skloňovali možnosť využitia pravidiel pri rozohrávaní štandardných situácií. Začali sme si kresliť niektoré taktické varianty, kde by sme jedného z hráčov úmyselne nechali v postavení mimo hry a potom by sme z toho vyťažili,“ priniesol jeden z prvých výstupov zo sedenia Martin Ševela. „Rozhodca sa prihovoril aj naším mladíkom. Apeloval na nich, aby počas zápasov neprejavovali prehnané emócie. Poradil im, nech riešenie vybičovaných situácií nechajú na skúsenejších hráčov. Za tie roky vo futbale sme si s jednotlivými arbitrami vybudovali nejaký vzťah. Rešpektujeme sa navzájom. Skôr dajú na naše argumenty ako na emotívne výlevy začínajúcich chlapcov,“ pokračoval v hodnotení sedenia spoľahlivý stopér.

Frekventovanou témou bolo aj posudzovanie rúk. „Je to veľmi diskutabilné. Videli sme dve veľmi podobné situácie. Jedna bola posúdená ako úmyselná ruka, po druhej rozhodca hru neprerušil. Vždy je to len na jeho posúdení,“ zamýšľal sa kapitán tímu. „S takouto formou prípravy som sa stretol prvý krát. Je to super myšlienka. Myslím si, že to pomôže najmä našim mladíkom,“ vyslovil na záver presvedčenie Martin Ševela.

Autor: ms
Rozpis zápasov
0:0 Dunajská Streda
NIKÉ LIGA, 17. kolo, 10.12.2023
DAC 1904 Dunajská Streda - AS Trenčín
15:00 Štadión Sihoť
NIKÉ LIGA, 18. kolo, 16.12.2023
AS Trenčín - FC ViOn Zlaté Moravce
Facebook

Prečítajte si tiež

archív novinek
ASTV 9.12.2023

Kozlovský | Chýbajú nám góly a pokoj pri zakončení

Náš tím pod taktovkou trénera Iliju Stolicu čaká ďalšie stretnutie na súperovej pôde. V...

ASTV 8.12.2023

Komunita | Víťazstvo z MikulAS Cupu po siedmykrát pre Hodžovú

AS Trenčín pripravil pre žiakov prvého stupňa základných škôl už jedenásty...

ASTV 7.12.2023

Gól mesiaca | ASTV prináša päť najkrajších gólov za mesiac november

ASTV vám prináša ďalšie pokračovanie ankety Gól mesiaca v ročníku...

ASTV 7.12.2023

Zákrok mesiaca | ASTV prináša päť najkrajších zákrokov mesiaca november

ASTV vám prináša ďalšie pokračovanie ankety Zákrok mesiaca. Pozrite...

Tipsport SK  macron
 Fitshape  vanStyn  Mesto Trenčín
 Mercedes Benz  www.tcld.net  Smoker  SWAN  slovlak  mattoni  monolit  https://www.tcld.net/  aarsleff  msport  laugaricio  proreco
×
Odohrané v 17:30 |
DAC 1904 Dunajská Streda
AS Trenčín