Aktuálne 15.10.2020

Napísali o nás | Róbert Rybníček pre MY Trenčín aj o Martinovi Škrtelovi

Generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček poskytol týždenníku MY Trenčín - Trenčianske noviny rozhovor na aktuálne témy. My vám ho dnes prinášame vďaka spolupráci s týmto periodikom v kompletnom znení. Okrem iného sa dozviete či prestup Osmana Bukariho patrí medzi päť najlepších prestupov AS Trenčín, čo mužstvu chýba, alebo aký horúci bol príchod Martina Škrtela v letnom období.

Celý svet trápi koronavírusová kríza. Ako ju prežívate?

Stále si myslím, že to iba začína, aj keď mnohí hovoria o pokročilom štádiu. Trvá už dlho a dopady začínajú naberať na sile. Sám som zvedavý, aký bude vývoj. Šport sa nachádza vo veľmi vážnej situácií. Vzhľadom k nariadeniam vlády odišla zo spoločnosti forma zábavy na športových podujatiach. Štadióny boli miesto, kde mohli ľudia naplno uvoľniť emócie.

Ako dlho je možné pre AS Trenčín fungovať v tomto režime?

Vždy sme sa snažili veci nastaviť tak, aby sme napredovali. V súčasnosti je to veľmi náročné. Finišujeme so stavbou štadióna. Potrebujeme čo najviac financií. S partnermi prebiehajú náročné rokovania o splátkovom kalendári a možnostiach dohody. Po športovej stránke stále hráme mimo vlastného ihriska. Sme v náročnej situácií. Samozrejme, plakať nebudeme. Sme nastavení tak, aby sme všetko zvládli. Verím, že náročné obdobie skončí. Snažíme sa rozmýšľať pozitívne. Pevne verím, že o rok budeme silnejší a tešiť sa s divákmi, ktorých dnes, bohužiaľ, nemáme.

Majú hráči znížené platy?

Bolo obdobie, kedy sme k tomuto kroku siahli. Potom sme sa vrátili k zmluvným dohodám. Momentálne sme v plnom režime ako za bežnej prevádzky. Náklady tým pádom znova stúpli.

V súčasnej situácií sa ukazuje spolupatričnosť partnerov s klubmi. Ako je to v AS Trenčín?

Veľmi nám pomáha pán Štefánik, ktorý pri nás stojí aj v neľahkých časoch. Nemožno zabudnúť ani na menšie firmy a partnerov, ktorí nám pomáhajú či už pri výstavbe štadióna, alebo svojimi kontaktmi. Je ich veľa. Máme ambíciu, aby ich bolo oveľa viac. Sami sme zvedaví, ako sa bude ekonomická situácia vyvíjať. Pre nás je obrovským problém, že sme už dva a pol roka mimo vlastného teritória. Ľudia necítia energiu. Verím, že sa to už čoskoro zmení.

Dopočuli sme sa o návrate v marci. Je to pravda?

Zatiaľ je to reálne. Robíme všetko pre to, aby sme naplnili kolaudačný kalendár. Je dôležitejší ako stavebný. Dnes vieme, že stavebné podmienky na to, aby sme mohli hrať doma v jarnej časti, naplníme. Tá začne približne v polovici februára. Verím, že všetko pôjde podľa plánu.

Zvládate plniť záväzky voči partnerom a dodávateľom?

Otvorene priznám, že s tým bojujeme. Vďaka patrí všetkým firmám, ktoré na štadióne pracujú a sú trpezlivé. Výrazne nám pomáhajú, aby sme dokázali naplniť finančný rámec. V značnej miere sa nám to darí. Priebežne sa snažíme platiť, čo treba.

A čo mentálna stránka a nastavenie klubu ako takého?

Jedna vec je ako fungujeme my a druhá, ako funguje spoločnosť ako taká. Dostávame množstvo negatívnych informácií. A to zanecháva veľké stopy na správaní ľudí. Negatívne reakcie sa stupňujú. Svojich ľudí sa snažím presvedčiť o tom, že toto je pre nás veľmi poučné obdobie. Športovo sa nám nedarí, ale musíme bojovať, aby sme dokázali naplniť svoje sny. Táto situácia raz skončí. Život sa vráti do starých koľají.

Klubový rozpočet vždy do značnej miery napĺňal predaj hráčov. Je dnes ešte o niečo dôležitejší ako v minulosti?

Som hrdý na to, že sa nám podarilo zobchodovať cez náročné obdobie jedného hráča. Bukari bol asi jediný, kto zo Slovenska odišiel. Poviem úprimne, finančné prostriedky za neho nám prišli vhod. Prestupové čiastky za hráčov nezverejňujete. Nie je naša spoločnosť ešte pripravená prijať konkrétnu cifru? Pre nás nie je problém priznať sumu. Ide o to, že pre ľudí sú čísla veľakrát metúca. Vidia iba sumu, ale nevnímajú ďalšie okolnosti. Myslia si, koľko klub zarobil. Za tým všetkým sú však veci skryté v réžií a investíciách klubu. Ak máte dohodu s predchádzajúcim zamestnávateľom hráča o percentách, prostriedky smerujú aj tam.

Bude pre AS Trenčín mimoriadne dôležité predať niekoho za každú cenu aj po jeseni?

Nemôžeme byť postavení na tom, či niekoho predáme alebo nie. Keby sa to podarilo, bolo by to výborné. Ak sa to nepodarí, fungujeme ďalej. Máme pripravené alternatívy financovania klubu. Z pohľadu financovania dostavby štadióna by to bolo mimoriadne náročné, ale svet by sa nám nezrútil. V kabíne máte siedmich hráčov, ktorí si pamätajú famózne víťazstvo proti Feyenoordu Rotterdam. Dnes ste však na spodku fortunaligovej tabuľky. Čím si to vysvetľujete? Dôvody sami hľadáme. Za dva a pol roka sme stratili víťaznú mentalitu. V klube ako takom, ako aj medzi hráčmi. Stratili sme celú energiu okolo klubu, ktorá pomáha k tomu, aby sme boli o niečo lepší. Ide o energiu, ktorá pomáha k dotiahnutiu detailov, ktoré dnes nedovedieme do úspešného konca. Myslím si, že výkonnosť mužstva šla za ostatné zápasy hore. Lenže nezvládli sme zlomové situácie. Šport sa nedá dlhodobo robiť, ak na ihrisku nenecháte všetko a neprijmete osobnú zodpovednosť za to, čo máte hrať a čo vám tréner káže. Môžete mať v kabíne veľké mená, ale výsledky mať nebudete. Stále sa potýkame s problémami, že hráči nepreberajú zodpovednosť za detaily. A tie rozhodujú o úspechu.

Nemáte pocit, že v kabíne chýba charakter?

Možno chýba v celom klube. Keď to porovnám s obdobím spred pár rokov, vtedy sme sa za úspech doslova bili. Šli sme za spoločným cieľom. Dnes nemáme správne vnútorné nastavenie. A hľadáme ho. V kabíne, manažmente, medzi fanúšikmi. Všetko by sa malo zlepšiť návratom do Trenčína. Čaká nás tvrdá každodenná práca, aby sme odstraňovali maličkosti, a aby sme sa stretli v spoločnom bode. Je to dlhodobý proces, ktorý prebieha nielen u nás. Pozrite sa na veľkokluby ako je Manchester United, či Barcelona.

Nemáte chuť niektorým hráčom poďakovať za ich služby a rozlúčiť sa s nimi?

Určite áno. Do istej miery si však myslím, že to nerobia zámerne, alebo že by nechceli mužstvu pomôcť. Sú v mentálnom útlme. Chýba im väčšia miera sebadôvery vo vlastné schopnosti. Tým pádom nedokážu zápas zlomiť v náš prospech. Proti Seredi sme mali pridať gól na 2:0, v Dunajskej Strede sme v úvode mohli viesť dokonca trojgólovým rozdielom. To sú zlomové momenty. Keby sme ich zvládli, máme o päť bodov viac a táto debata by bola o niečom inom. Je pre nás veľkou výzvou nájsť seba samých a posunúť sa vpred. Nepatríme tam, kde sa momentálne v tabuľke nachádzame.

Verejnosť už brojí proti trénerovi Vrevenovi. Má vašu plnú dôveru?

Je to pre nás troška sklamanie. Aj my sme si mysleli, že budeme mať viac bodov. Tréner je dôležitá súčasť tímu. Nie je vôbec jednoduché nájsť adekvátneho odborníka, ktorý sa stotožní s klubovou filozofiou. Pán Vreven je človek s charakterom. Ide o správneho chlapa. Našou úlohou je pomôcť mu, pretože si to zaslúži. Má našu podporu a uvidíme, čo prinesie ďalšie obdobie.

Takže ho neplánujete odvolať?

Zatiaľ to nemáme v pláne.

Patrí prestup Bukariho medzi päť najlepších predajov klubu?

Momentálny prestupový trh neponúka takú silu, aby sa tam zaradil. Máme veľmi dobre nastavené percentá z ďalšieho predaja. Štandardne sa môžeme pri našich hráčoch baviť o tridsiatich až päťdesiatich percentách. Teší nás, že na Osmanovi vidieť vývoj. Začal hrávať za Gent. Už dnes o ňom rozprávajú ako o najlepšom hráčovi. Pokiaľ bude zdravý a nezraní sa, môže to znamenať veľmi atraktívny prestup, z čoho by sme výrazne profitovali aj my.

V letnom období sa hovorilo o príchode Martina Škrtela. Záujem o neho javil aj Spartak Trnava. Napokon zostal v Turecku. Nakoľko boj jeho príchod horúci?

Nie sme agresívni ako niektoré iné kluby, aby sme Martina oslovovali z každej strany a získali ho do svojich radov. Bol som s ním v kontakte dvakrát. Vysvetlil som mu našu pozíciu. V jeho prípade nemôžeme hovoriť, či dáme lepšiu alebo horšiu ponuku. To neexistuje. V prípade takých hráčov ako on, je to o pocite, či sa rozhodne svoju budúcnosť spojiť s Trenčínom v pozícií hráča, manažéra, alebo ambasádora klubu. Dvere má u nás otvorené dokorán. Od nás vyšiel do veľkého klubu. Nemienim na neho vyvíjať tlak. V prvom rade musí on cítiť, že chce svoje meno spojiť s našim klubom.

Autor: astn
Rozpis zápasov
4:1 Linz
Prípravný, 18.7.2024
Galatasaray SK - AS Trenčín
18:00
NIKÉ LIGA, 1. kolo, 28.7.2024
FC Spartak Trnava - AS Trenčín
Facebook

Prečítajte si tiež

archív novinek
ASTV 19.7.2024

ASTV | Zostrih z prípravného zápasu proti Galatasaray SK

ASTV vám prináša zostrih z prípravného stretnutia proti Galatasaray SK (1:4).

A-tím 19.7.2024

Gajdoš | Prvý polčas sme boli viac ako vyrovnaným tímom

S tureckým Galatasaray SK zaznamenal náš tím prehru 1:4. Aj napriek sile súpera sme...

A-tím 19.7.2024

Bariš | Predvedená hra nás teší

V generálke pred blížiacou sa sezónou sme si zmerali sily s aktuálnym tureckým majstrom Galatasaray SK. Aj...

A-tím 18.7.2024

Príprava | V generálke prehra s tureckým Galatasarayom

Náš tím spod Čákovho hradu zaznamenal v generálke pred blížiacou sa sezónou prehru s...

Tipsport SK  macron
 Fitshape  vanStyn  Mesto Trenčín
 Mercedes Benz  Heineken  Smoker  slovlak  mattoni  monolit  aarsleff  msport  laugaricio  bahis sitesi  magnus  TSS Group  ramirent  keraming  Jaaa