Aktuality - archiv 25.3.2010

Hosťom AS bývalý rozhodca dnes pracujúci pre FIFA

Duel v Zlatých Moravciach bude sledovať aj holandský rozhodca so skúsenosťami z majstrovstiev sveta.

Jarné  prvoligové derby púta veľkú pozornosť. Duel Zlatých Moraviec proti Trenčínu môže v otázke postupu do Corgoň ligy mnohé naznačiť. Kľúčový duel jari si nenechá ujsť ani majiteľ AS Trenčín Tschen La Ling. Na štadióne ViOnu ho bude sprevádzať aj jeho priateľ Mario van der Ende. Športový činiteľ, ktorý v nedeľu oslávi 64. narodeniny, pôsobil v minulosti ako špičkový arbiter. Neskôr pracoval v rozhodcovskej komisii FIFA. V súčasnosti vykonáva funkciu pozorovateľa a koordinátora rozhodcov FIFA. Jeho návšteva v Zlatých Moravciach však nie je spojená s aktuálnou pozíciou v štruktúrach medzinárodnej futbalovej federácie. Na súboj o čelo prvoligovej tabuľky zavíta ako hosť majiteľa AS Trenčín.

Mario van der Ende sa narodil 28. marca 1956. Prvé rozhodcovské skúsenosti začal zbierať v roku 1977. Už o dva roky neskôr sa zaradil na listinu oficiálnych rozhodcov Holandskej futbalovej federácie. V roku 1990 sa vďaka výborným výsledkom zaradil medzi arbitrov FIFA. Na svojom konte má nespočetné množstvo holandských ligových duelov i nejedno pohárové či medzinárodné stretnutie. 

Na majstrovstvách sveta 1994 pískal otvárací duel E-skupiny, v ktorom Írsko senzačne zdolalo Talianov (1:0). Rozhodcovský odev si obliekol aj v poslednom zápase domáceho výberu v A-skupine. USA v ňom podľahli Rumunsku (0:1). S píšťalkou v ruke vyviedol na zelený trávnik aj osemfinalistov Španielsko a Švajčiarsko. Favorit z Pyrenejského polostrova zdolal Helvétov 3:0. Svoju štatistiku stretnutí na svetovom šampionáte si rozšíril o ďalšie štyri roky neskôr. A opäť pri tom boli aj Španieli. V poslednom zápase D-skupiny rozbombardovali Bulharsko 6:1. Okrem toho pískal aj stretnutie A-skupiny, v ktorom Argentína zdolala v Toulouse Japonsko (1:0).

V dobe, keď sa dostával na vrchol, zrazila jeho stúpajúcu krivku nemilá informácia. Lekári mu totiž diagnostikovali rakovinový nádor. Po tejto správe okamžite prerušil rozhodcovskú kariéru a všetky sily vrhol do liečby. Tá bola úspešná. Po niekoľkých mesiacoch s veľkou úľavou hlásil, že je opäť zdravý. Na krátky čas sa vrátil na zelené trávniky, ale po nepríjemnom zranení ukončil rozhodcovskú činnosť definitívne. Bez futbalu však vydržať nedokázal. Najskôr pracoval pre Holandskú futbalovú federáciu. Neskôr prijal ponuku na pozíciu pozorovateľa FIFA, v ktorej pôsobí dodnes.

Autor: ms
Rozpis zápasov
19:00 Žilina
Fortuna liga, 2. kolo, 12.8.2020
AS Trenčín - FC ViOn Zlaté Moravce
2:2 Ružomberok
Fortuna liga, 1. kolo, 8.8.2020
MFK Ružomberok - AS Trenčín
Facebook

Prečítajte si tiež

archív novinek
A-tím 8.8.2020

FL | Ani dvojgólové vedenie nestačilo na tri body

Zverenci trénera Stijna Vrevena remizovali v zápase úvodného kola Fortuna ligy na ihrisku...

Marketing 8.8.2020

Schlesinger | Chceme prebudiť emócie a spolupatričnosť

V prvej polovici týždňa sme vám predstavili pokračujúcu spoluprácu so spoločnosťou...

ASTV 7.8.2020

ASTV | Roguljič pred zápasom proti Ružomberku

ASTV vám prináša rozhovor s Antem Roguljičom pred stretnutím 1. kola Fortuna ligy 2020/2021...

ASTV 7.8.2020

Komunita | Volko je rád, že Hviezdy deťom napriek aktuálnej situácii pokračujú

Charitatívne podujatie klubu AS Trenčín s názvom „Hviezdy...

orion tip adidas
 Fitshape  vanStyn  Mesto Trenčín  McDonalds  Edart  aaa auto
 Mercedes Benz  Krusovice  Smoker  SWAN  Machunka  slovlak